Žitarice su jedan od najboljih prehrambenih izvora lako i brzo dostupne energije, zbog čega i čine temelj uravnotežene prehrane te su osnova piramide pravilne prehrane. Žitarice i proizvodi od cjelovitih žitarica smatraju se najboljim izborom za početak dana zbog čega će dobro uravnotežen doručak uvijek sadržavati kvalitetan žitni proizvod ili kuhane žitarice.
Žitarice su jedan od najboljih prehrambenih izvora lako i brzo dostupne energije, zbog čega i čine temelj uravnotežene prehrane te su osnova piramide pravilne prehrane. Žitarice i proizvodi od cjelovitih žitarica smatraju se najboljim izborom za početak dana zbog čega će dobro uravnotežen doručak uvijek sadržavati kvalitetan žitni proizvod ili kuhane žitarice.
Kada govorimo o prehrani dojenčeta i našoj kulturi dohrane, žitarice, uz voće i povrće, sve češće postaju prvi odabir prilikom uvođenja novih namirnica u djetetovu prehranu. Naime, početno razdoblje uvođenja krutih namirnica u prehranu dojenčeta poklapa se s fazom ubrzanog rasta i razvoja čime se omogućava dovoljna količina energije i hranjivih tvari potrebnih za djetetov adekvatan rast i razvoj. Posljedično, zbog povećanih energetskih i nutritivnih potreba te nemogućnosti unosa velike količine hrane, obroci trebaju biti visoke energetske i nutritivne gustoće, što dojenčetu koje se sve više kreće osiguravaju upravo žitne kašice.
Žitarice su skupina namirnica s kojom se u čitavom svijetu najčešće započinje s dohranom. Nekada se preporučivalo odgađanje davanja žitarica s glutenom, no nova istraživanja i nove preporuke za dohranu dojenčadi navode upravo suprotno, odnosno predlažu uvođenje žitarica koje sadrže gluten u dobi kada se obično počinje uvoditi dohrana (između 4. i 6. mjeseca djetetova života).
Među prvim žitaricama u dohranu dojenčeta uvode se riža, pšenica i kukuruz, no za naše podneblje uobičajene su i ječam, raž, zob i proso, te sve češće i heljda.
Kao i u odraslih, i u dječjoj dobi se preporučuje raznolik odabir žitarica cjelovitog zrna. Tako djetetova prehrana obogaćuje se dodatnim nutrijentima: prehrambenim vlaknima, biljnim bjelančevinama i mineralnim tvarima i vitaminima sadržanim u opni zrna. Cjelovite žitarice općenito su poznate kao bogat izvor prehrambenih vlakana za koje se dobro zna da su ključni faktor regulacije probave i dobar izvor vitamina B skupine.
Integralne žitarice sadrže uglavnom prehrambena vlakna koja nisu topiva u vodi poput celuloze i hemiceluloze. Ova vlakna upijaju vodu, bubre i ugrađuju se u stolicu, što je čini voluminoznijom i mekšom. Na ovaj način sprječava se pojava spore probave. Vlakna topiva u vodi uglavnom su prisutna u voću stoga se kombinacijom cjelovitih žitarica i voća daje cijela paleta dijetalnih vlakana koja tada djeluju kao prebiotik (hrana za probiotičke kulture u probavnom sustavu) i čistači crijeva.
Prehrambena vlakna imaju još jednu važnu funkciju, a to je da održavaju duži osjećaj sitosti. Naime, vlakna usporavaju probavu, a time i razgradnju šećera, što omogućava polaganiju apsorpciju ugljikohidrata zbog čega ne dolazi do naglih promjena razine šećera u krvi, već polaganog rasta i pada, odnosno održavanja optimalne razine glukoze u krvi.
Najbolji izvori vlakana topivih u vodi poput pektina i inulina je voće, i to osobito jabuka, kruška i šljiva, ali i ostalo voće koji u kombinaciji sa žitaricama, osobito integralnim mogu priskrbiti dojenčetu dovoljan unos prehrambenih vlakana.
Moderna dojenačka prehrana teži uravnoteženosti i raznovrsnosti zbog čega integralne žitarice trebaju biti dio kašica za najmlađe. Žitarice su postale jedna od prvih prehrambenih vrsta koje su se počele intenzivnije tehnološki obrađivati, a razvoj nutricionizma i sve veći broj istraživanja koja se odnose na prehrambenu vrijednost namirnica, tehnologiju žitarica odvela je od najstarijeg načina obrade u mlinovima do visoko sofisticiranih proizvoda, među kojima se ističu žitarice namijenjene dojenčadi gdje kvaliteta sirovina mora biti provjerena i vrhunska.
Moderna tehnološka obrada žitarica vodi se najnovijim znanstvenim saznanjima i medicinskim preporukama, stoga se u cilju osiguravanja što potpunijeg obroka, osobito za djecu, dojenačke žitarice vrlo često obogaćuju pojedinim vitaminima i mineralnim tvarima.
Pravodobno uvođenje žitarica punog zrna u djetetovu prehranu ne samo da ju nutritivno obogaćuje već stvara pravilnu prehrambenu naviku i lakše prihvaćanje integralnih namirnica poput kruha, tjestenine i ostalih žitarica.
dr.sc. Tena Niseteo, dipl. ing. preh. teh.,
klinička nutricionistica
Referentni centar za dječju gastroenterologiju i prehranu, Klinika za dječje bolesti Zagreb